Internationalt udvalg (IU) inviterer til en fantastisk aften i selskab med dine medstuderende. IU har lige været i Paris til den årlige verdenskongres for kiropraktorstuderende, derfor vil vi rigtig gerne fortælle om, hvordan de andre kiropraktor skoler i verden er opbygget.
IU har været så heldige at NIKKB lige nu har besøg af kiropraktor Greg Kawchuk fra Canada, som er leder for forskningsenheden i WFC (World Federation of Chiropractic). Greg var i DK for 1½ år siden og fortalte om hans forskning i, hvad der egentlig sker, når man hører "knækket". Greg er en helt fantastisk taler med masse energi og formår at få alle med uanset, hvilket niveau man er på, og dette har I bestemt ikke lyst til at gå glip af.
Udover Greg har NIKKB besøg af to Ph.D studerende fra Australien lige nu, som kommer og fortæller om deres uddannelser i hhv. Sydney (Macquarie University) og Melbourne (Royal Melbourne Institute of Technology) samt om deres forskningsprojekter.
Der vil være gratis sandwich til FNKS medlemmer (link kommer hurtigst muligt) samt gratis kage til alle.
Vi mødes kl. 17.30, hvor der vil være sandwich og kl. 18 vil Greg have sin præsentation! Arrangementet bliver på uni, og lokalet finder vi ud af i løbet af ugen.
Dette er helt sikkert et arrangement, man ikke har lyst til at gå glip af :)
Vel mødt
Internationalt udvalg