WCCS inviterer til workshop med Doc Annette (Anette Jørgensen)
Glimt fra en succesfuld hverdag i NYHAVN16 by Doc Annette
Doc Annette tager udgangspunkt i sin dagligdag som kiropraktor på Klinikken Nyhavn16, hvor hun arbejder med fokus på pædiatri og sportskiropraktik. Herfra deler hun erfaringer om, hvordan man balancerer behandlingen af børn og unge med arbejdet med sportsudøvere – og samtidig tager sit fag med ud i verden til undervisning og internationale events.
Siden hun deltog i Humanization Projectet på Filippinerne i 2024, hvor hun underviste studerende i Manila og samlede sin viden i et online læringsunivers, har navnet Doc Annette fulgt hende.
Til denne workshop inviterer hun kiropraktorstuderende indenfor i sin verden og giver både indblik og hands-on træning i nogle af sine signaturteknikker:
T1/2 move – computer-nakkens toppunkt
L3 move – psoas-musklens vigtighed
Calcaneus move – målrettet fodboldspillere og løbere
Glæd dig til en aften hvor faglighed, praktiske værktøjer og inspiration fra en succesfuld hverdag går hånd i hånd.